Dlaczego ludzie modlili się do Abrahama? Interesują mnie piramidy, jak powstały i przez kogo zostały zbudowane, skoro mają ponad 10 tys. lat

Witam serdecznie i bardzo dziękuję za poprzednie odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, dlaczego ludzie modlili się do Abrahama skoro należy modlić się tylko do Boga? „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. Poza tym, interesują mnie piramidy, jak powstały i przez kogo zostały zbudowane, skoro mają ponad 10 tysięcy lat. Pozdrawiam.

Nikt nie modlił się do Abrahama. Zdarzenie, które przytoczyłaś, miało miejsce w krainie umarłych (po śmierci) i jest ono zawarte w przypowieści, którą opowiedział Pan Jezus chciwym faryzeuszom. Przeczytaj sobie cały fragment Ewangelii według Łukasza 16:19-31, a przekonasz się o tym.

Twoje drugie pytanie: „poza tym, interesują mnie piramidy, jak powstały i przez kogo zostały zbudowane, skoro mają ponad 10 tysięcy lat”.

Jak wskazuje sama nazwa, piramidy egipskie zostały zbudowane przez Egipcjan, pod okiem mędrców tamtych czasów („inżynierów”). Ponadto ogólnie dostępne informacje (wiarygodne i możliwe do weryfikacji) podają, że najstarsza piramida na świecie może mieć maksymalnie 4700 lat. Na temat powstania piramid krąży jednak wiele różnorodnych teorii – nawet taka, że zbudowały je istoty z zaświatów. Są to hipotezy oparte na przypuszczeniach, manipulowane przez fanatyków sensacji i można je bardzo łatwo obalić. Oto niektóre z ogólnych wniosków:

1. Kiedy zapoznamy się z obecnie istniejącymi piramidami (pochodzącymi z różnych okresów), zobaczymy, że budowano je w procesie prób i błędów, ucząc się na doświadczeniach (można w ten sposób prześledzić rozwój „inżynierii” egipskiej).

2. Nie mamy pojęcia o wiedzy matematycznej i astronomicznej Egipcjan – niektórzy uważają, że byli oni zbyt prymitywni, by zbudować piramidę (co nie jest prawdą).

3. Prawie niczego dokładnie nie wiemy o sposobie budowania piramid (dlatego mamy tyle niewiadomych). Archeologia to niestety bardzo często wymyślne teorie, które po prostu tłumaczą to, co udało się znaleźć.

4. Nie znamy dawnych metod pracy Egipcjan (technik budowy i sposobów wykorzystania materiałów czy narzędzi, do jakich mieli dostęp), ani nie opisaliśmy w miarę realnego modelu ich organizacji. Oni rozwiązywali wiele problemów sposobami, które nam nie są znane, i byli w tym dobrzy.

5. Nie umiemy również zidentyfikować wielu narzędzi stosowanych przez starożytnych Egipcjan. To wstydliwy temat, zważywszy na niemałą popularność egiptologii i trwające od ponad dwóch wieków badania.

6. Dziś mamy trochę informacji na temat wiedzy matematycznej Egipcjan – nie byli oni prostakami i posiadali własne miary (trudno handlować, nie mając miar). Jeśli się nie mylę, to w przypadku tego typu budownictwa wcale nie potrzeba bardzo zaawansowanej (w naszym rozumieniu) wiedzy matematycznej.

Niektóre z wniosków na temat budowy piramid możemy dziś potwierdzić dzięki licznym imitacjom (rysunkom na ścianach) oraz zwojom. Ostatnio na przykład odkryto na jednym z antycznych malowideł ściennych (w grobowcu Djehutihotepa) scenkę przedstawiającą 172 robotników przenoszących jeden z bloków służących do budowy piramidy. Robili to z pomocą wielkich sań ciągniętych linami (po piasku). To jednak już wiedzieliśmy – ale Holendrzy zwrócili uwagę na nowy szczegół. Przed saniami szedł jeden z robotników, który (jak się zdawało) polewał piasek wodą. Egiptolodzy uznali, że był to swego rodzaju akt religijny, pozostający bez związku z praktyczną stroną przedsięwzięcia.

Eksperyment przeprowadzony przez holenderskich fizyków w laboratorium wykazał jednak, że faktycznie polewanie pustynnego piasku wodą może znacznie zmniejszyć jego tarcie, dzięki czemu przesuwanie po nim gigantycznych głazów jest o wiele łatwiejsze. Dzieje się tak dlatego, że woda tworzy pomiędzy poszczególnymi ziarenkami piasku mosty, które pomagają im trzymać się razem (jest to ta sama zasada, która pozwala na budowanie zamków z mokrego piasku), a odpowiednio mokry piasek generuje dużo mniejsze tarcie. Badacze odkryli równocześnie, że istnieje w tym przypadku pewien „złoty środek”. Gdy doda się za mało lub zbyt dużo wody, metoda ta nie będzie działać. Przy właściwych proporcjach do ciągnięcia wielkiego głazu konieczne było użycie dwukrotnie mniejszej liczby robotników niż do ciągnięcia kamienia po suchej pustyni, a więc mogło to znacznie przyspieszyć pracę nad piramidą, umożliwiając ukończenie jej w zaledwie 20 lat. Źródło: University of Amsterdam.

Piszesz, że piramidy mają około 10 tysięcy lat.
Mam pytanie: na jakiej podstawie tak twierdzisz?
To wszystko, o czym piszesz, jest oparte jedynie na hipotezach.
Czy masz na to jakieś dowody?
Tak na marginesie, to smutne, że ludzie, którzy starają się zachować otwartość umysłu (z nieprzejednanym sceptycyzmem), łykają absurdalne teorie podawane przez ludzi o niemożliwych do zweryfikowania kompetencjach. Ty tego nie rób, bierz pod uwagę swój rozsądek. Jeśli szerzej interesuje cię historia budowy piramid, chciałbym polecić ci dwa linki (do artykułów napisanych przez ludzi, którzy się tym interesują). Zapewne tam znajdziesz więcej szczegółów na temat, który tak cię pasjonuje:
www.kwantowo.pl/2015/04/07/piramidalne-bzdury-czy-fakty-tajemnice-piramid

Dziękuję i niech ci Bóg błogosławi. Luke